سفارش تبلیغ

پایه عکاسی مونوپاد
پایه عکاسی مونوپاد

صفحه اصلی

ایمیل ما

آرشیو مطالب

طراح قالب

هم روستائی عزیز به وبلاگ شهرستانک دیار کهن خوش آمدید!

منوی اصلی
لینکهای سریع
صفحه نخست
ایمیل ما
آرشیو مطالب
پروفایل مدیر وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
طراح قالب

آخرین مطالب وبلاگ

لوگوی دوستان


لینک دوستان

وبلاگ روستای گز
برترین سامانه پیامک کشور
بهار عشق
مناجات با عشق
عکاسخانه بیرجند
تسکینی برعاشقی
بیرجند سیتی
آپلودعکس
کتابخانه اشراق
روستای عیلکی
پسری از شهرستانک
کسب درامد
صفحات اختصاصی وبلاگ

پیوند های دوستان
روستای رومنجان
پسری از شهرستانک
کتابخانه اشراق
برترین سامانه پیامک کشور
بیرجندپرتال
اهدای عضو
بیرجندسیتی
عاشقانه های مدیر وبلاگ
پاسخگو
شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران
مرکز جهانی علوم اسلامی
آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام
مرکز جهانی علوم اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی آستانه حضرت معصومه (س)
پایگاه آستان قدس رضوی
آدرس دیگر سایت

شهرستانک دیار کهن


حدیث نور


لوگوی دوستان


آمار بازدید

تبلیغات


برای درج تبلیغات خود با ما تماس بگیرید
rezaei.shahrestanak@gmail.com


جاهای دیدنی بیرجند

بیرجند؛ زیبای شرقی 

بیرجند شهر نیمه بیابانی استان خراسان جنوبی باغ‌های سر سبز و بناهای تاریخی فراوانی دارد؛ برخی از این باغ‌ها در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده‌اند. شاید بتوان بیرجند را زیباترین شهر استان خراسان جنوبی نامید.
 
 بیرجند شهر نیمه بیابانی استان خراسان جنوبی باغ‌های سر سبز و بناهای تاریخی فراوانی دارد؛ برخی از این باغ‌ها در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده‌اند

شاید بتوان بیرجند را زیباترین شهر استان خراسان جنوبی نامید. شهر کوچکی که تاریخی دیرین دارد و بزرگان بسیاری از جمله پروفسور محمدحسن گنجی، پدر علم جغرافیا و بنیانگذار سازمان هواشناسی کشور که به تازگی دار فانی را وداع گفت در این شهر به دنیا آمدند و پرورش یافتند. همین‌طور کسانی مانند ملا عبدالعلی بیرجندی، ریاضیدان و منجم بزرگ سده دهم هجری قمری که یونسکو هم آیین نکوداشتش را برگزار کرد . بیرجند از سال 1382 و بعد از تقسیم خراسان به سه استان، به عنوان مرکز استان خراسان جنوبی انتخاب شد . این شهر با پایتخت 1217 کیلومتر و با مرکز استان‌های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد حدود 500 کیلومتر فاصله دارد. این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی است که دیدن آنها از نزدیک خالی از لطف نیستند.

 باغ و عمارت اکبریه و موزه‌های بیرجند
باغ اکبریه با کاربرد مسکونى و حکومتى در اوایل حکومت قاجاریه در مساحتی در حدود 45 هزار متر ساخته شد که یکی از 9 باغ ایرانی ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو است. عمارت حشمت‌الملک در واقع قدیمی‌ترین قسمت باغ اکبریه است. موزه‌های حیات وحش، باستان شناسی و مردم شناسی در این عمارت جای گرفته‌اند.

نشانی: انتهای خیابان معلم، میدان موزه

زمان بازدید: 8صبح تا یک بعدازظهر/ 4 بعدازظهر تا 8 شب (موزه‌ها روزهای دوشنبه و روزهای سوگواری رسمی ‌تعطیل است)

ورود به باغ رایگان، بازدید از موزه‌ها با تهیه بلیت

 قلعه بیرجند


قلعه بیرجند قدیمی‌ترین بنای تاریخی این شهر در وسعتی به اندازه سه هزار مترمربع است که قدمت آن به دوره صفویه برمی‌گردد و صرفا جنبه نظامی‌ داشته است. از فراز این قلعه می‌توانید نمای کاملی از شهر بیرجند را ببینید. قلعه بیرجند از خشت و گل و چینه ساخته شده و از دوره صفویه تا قاجاریه مردم این شهر را در مقابل تهاجم دشمنان به ویژه ترکمن‌ها و ازبک‌ها محافظت می‌کرده است. قلعه بیرجند در دوره قاجاریه به طور کامل بازسازی و مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به شواهد موجود به وسیله نقب‌های زیرزمینی به نقاط مهم شهر مثل ارگ بهارستان، ارگ کلاه فرنگی و قنات قصبه مرتبط بوده است. سفره خانه و چایخانه‌ای نیز در این قلعه وجود دارد.

نشانی: خیابان جمهوری اسلامی، میدان امام حسین

 زمان بازدید: 8صبح تا 12 شب (قلعه بیرجند در حال حاضر کاربری سفره‌خانه دارد بنابراین ساعت بازدید از آن محدودیتی ندارد)

 ارگ کلاه فرنگی


این عمارت  نماد شهر بیرجند است. این بنا در دوره قاجار و بین سال‌های ۱۲۶۴ تا ۱۳۱۳ هجری قمری ساخته شد و در حال حاضر محل استانداری خراسان جنوبی است. این ارگ منسوب به امیر حسن خان شیبانی است و متعلق به امیر علم خزیمه بوده که او آن را به فرمانداری بیرجند اهدا کرد. سازمان میراث فرهنگی این بنا را به عنوان یک ساختمان قدیمی ‌و ارزشمند به ثبت رسانده‌ است. این ارگ به شکل شش ضلعی و در رأس به شکل مخروط و به رنگ سفید می‌باشد و مصالح این ساختمان از گل، آجر، آهک و ساروچ است.

نشانی: میدان طالقانی، خیابان مطهری

زمان بازدید: چهار بعدازظهر تا غروب آفتاب ( بعداز تعطیلی استانداری)

  باغ و عمارت رحیم‌آباد
عمارت رحیم‌آباد در سال 1315 قمری به فرمان اسماعیل‌خان احداث و به عنوان دارالحکومه مورد استفاده قرار گرفت. این بنا در سال 1380 توسط میراث فرهنگی از بنیاد مستضعفان و جانبازان خریداری و در بهار 1381 به یک مجموعه فرهنگی شامل سفره خانه سنتی، مجتمع کارگاه‌های ثابت هنرهای سنتی تبدیل شد. بازدید از این عمارت تنها به یکی از تالارهای گچبری شده آن محدود می‌شود.

نشانی: خیابان پاسداران، خیابان پانزده خرداد

زمان بازدید: ساعات اداری 8 – 14:30

  مدرسه شوکتیه و موزه وقف
مدرسه شوکتیه، از بناهای به جای مانده از دوره قاجار، سومین مدرسه ایرانی به شیوه جدید بعد از دارالفنون و رشدیه تبریز است. ساختمان مدرسه شوکتیه از محل موقوفات امیر اسماعیل خان معروف به شوکت الملک اول توسط محمد ابراهیم خان علم (شوکت الملک دوم)، پدر اسدالله علم در سال ۱۳۰۸ قمری به‌دست استادان و معماران یزدی شروع و در سال ۱۳۱۲ه‍.ق بنای آن به‌پایان رسید. موزه وقف نیز در بخشی از طبقه دوم مدرسه شوکتیه دایر است.

نشانی: خیابان منتظری، کوچه منتظری 3

زمان بازدید: بازدید از مدرسه شوکتیه با هماهنگی با پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری بیرجند که در مقابل مدرسه شوکتیه واقع شده، امکان‌پذیر است. بازدید از موزه وقف درتعطیلات عید نوروز و اعیاد مذهبی مقدور است. در سایر مواقع با هماهنگی با اداره اوقاف می‌توان از این موزه بازدید کرد.

  موزه مشاهیر


موزه مشاهیر در خانه تاریخی پردلی در بافت تاریخی شهر واقع شده است.

نشانی: خیابان منتظری، منتظری 3

زمان بازدید: بهار و تابستان 17 تا 20/ پاییز و زمستان 16 تا 19

  موزه میراث پهلوانی
موزه میراث پهلوانی در محل زورخانه قدیمی‌ بیرجند برپا شده و در حال حاضر در کنار آن، زورخانه جدیدی ساخته شده است که مورد استفاده باستانی کاران این شهر است.

نشانی:خیابان مطهری، مطهری 3، زورخانه امیرعرب

زمان بازدید: بهار و تابستان 17 تا 20 / پاییز و زمستان 16 تا 19

 مسجد چهاردرخت
مسجد جامع چهار درخت، از مکان‌های مذهبی مهم و مورد توجه مردم بیرجند است که در سده ششم قمری بنا شده است.  این مسجد در محل میدان چهار درخت (قدیمی‌ترین میدان بیرجند) و در مجاورت مسجد عاشورا قرار دارد. این مسجد دارای دو در ورودی است که یک در از محل میدان به صحن مسجد راه دارد و ورودی دوم که در ضلع جنوب مسجد قرار گرفته مستقیما به شبستان ستون‌دار منتهی می‌شود. ورودی اول دارای تزئینات آجرکاری بوده و ساخت آن مربوط به اواخر دوره قاجار یا اوایل دوره پهلوی است ولی ورودی دوم که مستقیما به شبستان می‌رسد دارای طاق جناغی و تزئینات رسمی ‌بندی است و به زمان ساخت خود مسجد بر می‌گردد. ساخت این بنا مربوط به دوره صفویه است.

نشانی: خیابان مطهری، محله چهاردرخت، میدان چهاردرخت

  آرامگاه حکیم نزاری


آرامگاه سعدالدین نزاری قهستانی، ملقب به حکیم نزاری، سراینده و شاعر سده هفتم هجری، یکی از نقاط دیدنی و تاریخی شهر بیرجند است که در بافت قدیمی ‌شهر واقع شده است. حکیم نزاری یکی از بزرگان شعر پارسی بود که سعدی چندین نوبت برای دیدار وی به بیرجند رهسپار شد. در بسیاری از اشعار حافظ و دیگر شاعران بنام ایران می‌توان ایده گرفتن از اشعار حکیم نزاری را ملاحظه کرد.

نشانی: میدان شهدا، خیابان حکیم نزاری

  بند دره
بند دره بزرگ‌ترین بند کوهستان بیرجند است که در میان رشته کوه باقران در جنوب بیرجند واقع است و در دوره قاجار ساخته شده.

نشانی: انتهای خیابان مدرس، پنج کیلومتری جنوب شهر بیرجند
برگرفته از سایت برترین هانوشته شده توسط علی رضارضائی شهرستانک در 91/8/22:: 7:56 صبح و ساعت


مطالب پیشین
دربارهلوگوی ماجستجو


پیام نگار شهرستانک
نام شما
ساکن کجا هستید؟
پیام شما
پیام های شما
پیام های ارسالی شما

گل اقا:
با سلام .باتوجه به اینکه این هفته قرار است یک گروه جهادی جهت دیوارچینی زینبیه به شهرستانک اعزام شود از تمام همشهریان درخواست میکنم هرچه در توانشان دارند به حساب زینبیه واریز نمایند تا به یاری اول خدا و دوم همت والای شما ،کار ساخت وساز تعطیل نشود .و به امید خدا برای محرم امسال طبقه فوقانی آماده شود.یا علی مدد .بسم ا...
گل اقا:
ناگفته نماند از زحمات دهیار خوب و مرد همیشه در صحنه تمام امور اعم از امور اجرایی و حضور پر رنگ در ساخت زینبیه تشکر ویژه می نمایم .اگر چه مزدی که صاحبخانه به ایشان میدهد بسیار فراتر از زحمات ایشان است.خوشابه سعادت ایشان.
مدیر:
پیام های توهین آمیز عمومی نخواهد شد .قابل توجه جناب سوسنک
گل آقا:
اگه کسی نظری ،نتقادی نداره وهمه چی بر وفق مراده دیگه منم وارد وبلاگتون نمیشم مثل اینکه همه از گل وبلبل راضی هستند.بای برای همیشه.
گل آقا:
انگاری حتما باید من یه چیزی بگم بقیه دوستان نظر بدند .کسی ازم حمایت که نمی کنه هیچ، چوب هم لای چرخم میزارن.اگه میگین شما هر کاری میکنین هیچکس هیچی نگه .شماها فقط خودتون ،شمع و گل و پروانه بازی کنین ،گل بگین وگل بشنوین ،بقیه برا شما دست بزنند،واقعیت تلخه اما هیچ کاریش نمیشه کرد .خودکرده را تدبیر نیست ،اینها که نوشتم گذشته شماست ،اگه ذات انسان خوب باشه وباخودش عهد کنه مثل انسان زندگی کند با تلنگر ی میتواند رویه رفتار و کردارش راتغییر دهد.باشد که دست از زبان بازی و چاپلوسی بردارین و کمی گذشته سیاه خودرا روشن سازید.به امید آن روز.
سالار:
گلی جون تو که این قدر مدعی هستی و به شیوه مدیریت شورا ها اعتراض داری ،اولا خودت رو معرفی کن تا همه بدونن که چه کیمیایی بینشون بوده وازش بی خبرن.ثانیا خودت رو آماده کن شورا بشی . اگه !!! ...
سید هادی از بیرجند:
سلام به همه شهرستونکیهای عزیز امیدوارم هر جا هستین سالم باشین.التماس دعا.
گل اقا:
شما منصفانه بیا بگو کدوم دلال آمد روی زمینهای شهرستانک قیمتی هم وزن قیمت زمین مکه گذاشت؟ازاین موضوع چه کسانی سود بردند؟چقدر از ساخت وساز و آبادانی حمایت کردی؟چقدر پیگیر شدی بدلیل خشکسالی بنیاد از مردم اجاره نگیره ؟قرار بود بنیاد زمینها رو به کشاوزان واگذار کند کی باعث شد بنیاد منصرف بشه ؟ .
صحرا:
یک قلــب پـــاک؛ از تمــــام مــعـــــابـــد و مســـاجــــد و کلیـــســـا هــــای دنیـــــا مــقـــدس تـــر است ... واستون یه قلب پاک ارزو دارم سلام به دوستان شهرستانک ایشالا که خوب باشین بابا چرا از اسامی بقیه استفاده می کنین دوستان اسم خودتونو بزارید اشنا شیم باهاتووون
صادق از اصفهان:
خدمت تمامی دوستان شهرستانکی مجددا سلام دارم
شهرستانکی اصیل:
سلام اقایون و خانومایی که به شیوه مدیریت اقای مرتضوی اعتراض دارن میتونن پیش قدم شن. مطمئنا کسی بهتر و دلسوز تر از اقای مرتضوی توانایی انجام امور شهرستانک رو نداره.
مرتضوی:
گل آقا ی عزیز : اولا سعی کن دو پهلو صحبت نکنی و ثانیا امتحانت رو دوبار امتحان کن .
شیوا:
سلام خواهش میکنم پیام نگار و عوض کنید .قبلی رو بزارین اون خیلی بهتر بود.
مدیر:
سلام شیوا خانم .پیام نگار قبلی بدلیل مشکلات فنی سرورارائه دهنده، قابلیت درج پیام های طولانی را نداشت وگاها بعضی پیام ها را نمایش نمیداد.این شد که تصمیم گرفتیم این پیام نگار را که در صفحه اصلی وبلاگ نیز قرار دارد را تهیه کنم.ممنون از توجه شما
گل آقا:
یعنی اینقده خوشحال شدم که بعد سالها آقای مرتضوی یک جواب سربالا نوشتند .سلام و خیر مقدم بر شما باد.اگه تصمیمات اتخاذ شده از طرف جنابعالی مثبت باشد همه طرفدار شما و خواستار اجرای طرح هادی هستندو خانه که سهل است از جانشان میگذرند ولی چنانچه تصمیمات جنابعالی برای منافع شخصی خویش باشد شمارا تنها خواهند گذاشت.(مسلما همین طور بوده و هست ،شما امتهانتان را در گذشته پس دادین)
مرتضوی:
با سلام خدمت جناب عالی و گل آقا و اهالی سر کل پشت ده و ... : به گل آقا ی عزیز و همه ی گل آقا ها و گل خانوم ها عرض شود ، خوب میدونیم کی یخ میخورن اما نمیتونیم .به دلایل مختلف از جمله کمبود اعتبارات و ..و. شما اگه مرد میدونی بسم ا... !!! اگه سیستو دورا میدو نزدیکا بفرمه جلو . و اما به اهالی سر کل پشت ده و سر همه کل ها عرض شود ، سعی کنن از تهمت زدن به افراد خود داری کنن و عینک شون رو عوض کنن . با تشکر
علامه ملاقلی شهرستانک ابادی:
با توجه به تغییر کاربری زینبیه شهرستانک به پارکینگ وسایل نقلیه وکمبود فضای کافی پارک به استحضار مالکان وسایل نقلیه میرساند جهت ساختن راهروی ورودی طبقه دوم وآسفالت کف پارکینگ به ازای هرساعت پارک لطفا مبلغ 1000تومان به شماره حساب پارگینگ طبقاتی شهرستانک واریز نمایید
شیوا:
سلام میخواستم بگم که هویت منو دزدیدند اون کسی که نوشته پیام نگار بهتر شده بنده نبودم اتفاقا من با پیام نگار قبلی موافق ترم تا این یکی. با تشکر از مدیر وبلاگ شهرستانک
اهالی سرکل پشت ده:
بدینوسیله ازمدیر عامل شرکت تعاونی توزیع قندوشکر،کود و تنخواه بسبب توزیع عادلانه سهمیه آرد این ماه کمال تشکر و قدردانی را داریم.یادآور میشوم از کسانی که مقیم روستا نیستند خواهشمندم از تحویل آرد بصورت پارتی که در گذشته رواج زیادی داشته است خودداری کنند تا حق دیگر ساکنین تضییع نگردد. اجرکم عندا
شیوا:
پیام نگار بهتر شده ممنون
مرتضوی:
با سلام و احترام خدمت همه ی همشهریان گرامی به ویژه اقای رضایی و بقیه دوستان که در تهیه وتامین مطالب وبسایت همکاری دارند چنانچه بقیه دوستان نیز مشارکت بیشتری داشته باشنذ بهتر خواهد بود
گل آقا:
آقای رضایی سالی دوسه تا پیام خوب برا شما ارسال میشه چرا درجش نمی کنی ،نکنه می ترسی؟آخه حرف حساب که ترس نداره.گویا دوستان در بخش شورا میخوان یخ بخورند اما نمی دونند یخ رو در تابستان می خورند نه در زمستان.اگه میخوان تابلو نصب کنند اول باید طرح هادی رو اجرا کنند والا همون یک متر عرض کوچه ها هم با تابلو پر خواهد شد .بنده به شخصا اعتقاد دارم روستا بدون نام و نشان زیباست و بوی روستا میده . و شخصا اجازه نصب تابلو در سر کوچه خود را نخواهم داد .اگه ادبیات من صحیح نیست شما از طرف من صاحب اختیارین که متن پیام را با تغییر در وبلاگتون بذارین.با تشکر..اگه میخواین باز مثل گذشته وبلاگتون رونق بگیره می بایست با من راه بیاین...اغلب بازدیدکنندگان وبلاگ عاشق پیام نگار و جذابیتش هستند اگه اونم نباشه دیگه همه مثل خودم تنهاتون میذارن..


شورا
شورای اسلامی شهرستانک
تماس با ما


اوقات شرعی به افق شهرستانک


اخرین خبرصفحه اصلی | پست الکترونیک | اضافه به علاقه مندی ها | ذخیره صفحه | لینک آر اس اس | طراح قالب


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به وبلاگ شهرستانک دیار کهن می باشد.