سفارش تبلیغ

پایه عکاسی مونوپاد
نبرد ایران و اسرائیل

صفحه اصلی

ایمیل ما

آرشیو مطالب

طراح قالب

هم روستائی عزیز به وبلاگ شهرستانک دیار کهن خوش آمدید!

منوی اصلی
لینکهای سریع
صفحه نخست
ایمیل ما
آرشیو مطالب
پروفایل مدیر وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
طراح قالب

آخرین مطالب وبلاگ

لوگوی دوستان


لینک دوستان

وبلاگ روستای گز
برترین سامانه پیامک کشور
بهار عشق
مناجات با عشق
عکاسخانه بیرجند
تسکینی برعاشقی
بیرجند سیتی
آپلودعکس
کتابخانه اشراق
روستای عیلکی
پسری از شهرستانک
کسب درامد
صفحات اختصاصی وبلاگ

پیوند های دوستان
روستای رومنجان
پسری از شهرستانک
کتابخانه اشراق
برترین سامانه پیامک کشور
بیرجندپرتال
اهدای عضو
بیرجندسیتی
عاشقانه های مدیر وبلاگ
پاسخگو
شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران
مرکز جهانی علوم اسلامی
آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام
مرکز جهانی علوم اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی آستانه حضرت معصومه (س)
پایگاه آستان قدس رضوی
آدرس دیگر سایت

شهرستانک دیار کهن


حدیث نور


Online User

آمار بازدید

تبلیغات


برای درج تبلیغات خود با ما تماس بگیرید
rezaei.shahrestanak@gmail.com


جاهای دیدنی بیرجند

بیرجند؛ زیبای شرقی 

بیرجند شهر نیمه بیابانی استان خراسان جنوبی باغ‌های سر سبز و بناهای تاریخی فراوانی دارد؛ برخی از این باغ‌ها در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده‌اند. شاید بتوان بیرجند را زیباترین شهر استان خراسان جنوبی نامید.
 
 بیرجند شهر نیمه بیابانی استان خراسان جنوبی باغ‌های سر سبز و بناهای تاریخی فراوانی دارد؛ برخی از این باغ‌ها در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده‌اند

شاید بتوان بیرجند را زیباترین شهر استان خراسان جنوبی نامید. شهر کوچکی که تاریخی دیرین دارد و بزرگان بسیاری از جمله پروفسور محمدحسن گنجی، پدر علم جغرافیا و بنیانگذار سازمان هواشناسی کشور که به تازگی دار فانی را وداع گفت در این شهر به دنیا آمدند و پرورش یافتند. همین‌طور کسانی مانند ملا عبدالعلی بیرجندی، ریاضیدان و منجم بزرگ سده دهم هجری قمری که یونسکو هم آیین نکوداشتش را برگزار کرد . بیرجند از سال 1382 و بعد از تقسیم خراسان به سه استان، به عنوان مرکز استان خراسان جنوبی انتخاب شد . این شهر با پایتخت 1217 کیلومتر و با مرکز استان‌های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد حدود 500 کیلومتر فاصله دارد. این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی است که دیدن آنها از نزدیک خالی از لطف نیستند.

 باغ و عمارت اکبریه و موزه‌های بیرجند
باغ اکبریه با کاربرد مسکونى و حکومتى در اوایل حکومت قاجاریه در مساحتی در حدود 45 هزار متر ساخته شد که یکی از 9 باغ ایرانی ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو است. عمارت حشمت‌الملک در واقع قدیمی‌ترین قسمت باغ اکبریه است. موزه‌های حیات وحش، باستان شناسی و مردم شناسی در این عمارت جای گرفته‌اند.

نشانی: انتهای خیابان معلم، میدان موزه

زمان بازدید: 8صبح تا یک بعدازظهر/ 4 بعدازظهر تا 8 شب (موزه‌ها روزهای دوشنبه و روزهای سوگواری رسمی ‌تعطیل است)

ورود به باغ رایگان، بازدید از موزه‌ها با تهیه بلیت

 قلعه بیرجند


قلعه بیرجند قدیمی‌ترین بنای تاریخی این شهر در وسعتی به اندازه سه هزار مترمربع است که قدمت آن به دوره صفویه برمی‌گردد و صرفا جنبه نظامی‌ داشته است. از فراز این قلعه می‌توانید نمای کاملی از شهر بیرجند را ببینید. قلعه بیرجند از خشت و گل و چینه ساخته شده و از دوره صفویه تا قاجاریه مردم این شهر را در مقابل تهاجم دشمنان به ویژه ترکمن‌ها و ازبک‌ها محافظت می‌کرده است. قلعه بیرجند در دوره قاجاریه به طور کامل بازسازی و مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به شواهد موجود به وسیله نقب‌های زیرزمینی به نقاط مهم شهر مثل ارگ بهارستان، ارگ کلاه فرنگی و قنات قصبه مرتبط بوده است. سفره خانه و چایخانه‌ای نیز در این قلعه وجود دارد.

نشانی: خیابان جمهوری اسلامی، میدان امام حسین

 زمان بازدید: 8صبح تا 12 شب (قلعه بیرجند در حال حاضر کاربری سفره‌خانه دارد بنابراین ساعت بازدید از آن محدودیتی ندارد)

 ارگ کلاه فرنگی


این عمارت  نماد شهر بیرجند است. این بنا در دوره قاجار و بین سال‌های ۱۲۶۴ تا ۱۳۱۳ هجری قمری ساخته شد و در حال حاضر محل استانداری خراسان جنوبی است. این ارگ منسوب به امیر حسن خان شیبانی است و متعلق به امیر علم خزیمه بوده که او آن را به فرمانداری بیرجند اهدا کرد. سازمان میراث فرهنگی این بنا را به عنوان یک ساختمان قدیمی ‌و ارزشمند به ثبت رسانده‌ است. این ارگ به شکل شش ضلعی و در رأس به شکل مخروط و به رنگ سفید می‌باشد و مصالح این ساختمان از گل، آجر، آهک و ساروچ است.

نشانی: میدان طالقانی، خیابان مطهری

زمان بازدید: چهار بعدازظهر تا غروب آفتاب ( بعداز تعطیلی استانداری)

  باغ و عمارت رحیم‌آباد
عمارت رحیم‌آباد در سال 1315 قمری به فرمان اسماعیل‌خان احداث و به عنوان دارالحکومه مورد استفاده قرار گرفت. این بنا در سال 1380 توسط میراث فرهنگی از بنیاد مستضعفان و جانبازان خریداری و در بهار 1381 به یک مجموعه فرهنگی شامل سفره خانه سنتی، مجتمع کارگاه‌های ثابت هنرهای سنتی تبدیل شد. بازدید از این عمارت تنها به یکی از تالارهای گچبری شده آن محدود می‌شود.

نشانی: خیابان پاسداران، خیابان پانزده خرداد

زمان بازدید: ساعات اداری 8 – 14:30

  مدرسه شوکتیه و موزه وقف
مدرسه شوکتیه، از بناهای به جای مانده از دوره قاجار، سومین مدرسه ایرانی به شیوه جدید بعد از دارالفنون و رشدیه تبریز است. ساختمان مدرسه شوکتیه از محل موقوفات امیر اسماعیل خان معروف به شوکت الملک اول توسط محمد ابراهیم خان علم (شوکت الملک دوم)، پدر اسدالله علم در سال ۱۳۰۸ قمری به‌دست استادان و معماران یزدی شروع و در سال ۱۳۱۲ه‍.ق بنای آن به‌پایان رسید. موزه وقف نیز در بخشی از طبقه دوم مدرسه شوکتیه دایر است.

نشانی: خیابان منتظری، کوچه منتظری 3

زمان بازدید: بازدید از مدرسه شوکتیه با هماهنگی با پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری بیرجند که در مقابل مدرسه شوکتیه واقع شده، امکان‌پذیر است. بازدید از موزه وقف درتعطیلات عید نوروز و اعیاد مذهبی مقدور است. در سایر مواقع با هماهنگی با اداره اوقاف می‌توان از این موزه بازدید کرد.

  موزه مشاهیر


موزه مشاهیر در خانه تاریخی پردلی در بافت تاریخی شهر واقع شده است.

نشانی: خیابان منتظری، منتظری 3

زمان بازدید: بهار و تابستان 17 تا 20/ پاییز و زمستان 16 تا 19

  موزه میراث پهلوانی
موزه میراث پهلوانی در محل زورخانه قدیمی‌ بیرجند برپا شده و در حال حاضر در کنار آن، زورخانه جدیدی ساخته شده است که مورد استفاده باستانی کاران این شهر است.

نشانی:خیابان مطهری، مطهری 3، زورخانه امیرعرب

زمان بازدید: بهار و تابستان 17 تا 20 / پاییز و زمستان 16 تا 19

 مسجد چهاردرخت
مسجد جامع چهار درخت، از مکان‌های مذهبی مهم و مورد توجه مردم بیرجند است که در سده ششم قمری بنا شده است.  این مسجد در محل میدان چهار درخت (قدیمی‌ترین میدان بیرجند) و در مجاورت مسجد عاشورا قرار دارد. این مسجد دارای دو در ورودی است که یک در از محل میدان به صحن مسجد راه دارد و ورودی دوم که در ضلع جنوب مسجد قرار گرفته مستقیما به شبستان ستون‌دار منتهی می‌شود. ورودی اول دارای تزئینات آجرکاری بوده و ساخت آن مربوط به اواخر دوره قاجار یا اوایل دوره پهلوی است ولی ورودی دوم که مستقیما به شبستان می‌رسد دارای طاق جناغی و تزئینات رسمی ‌بندی است و به زمان ساخت خود مسجد بر می‌گردد. ساخت این بنا مربوط به دوره صفویه است.

نشانی: خیابان مطهری، محله چهاردرخت، میدان چهاردرخت

  آرامگاه حکیم نزاری


آرامگاه سعدالدین نزاری قهستانی، ملقب به حکیم نزاری، سراینده و شاعر سده هفتم هجری، یکی از نقاط دیدنی و تاریخی شهر بیرجند است که در بافت قدیمی ‌شهر واقع شده است. حکیم نزاری یکی از بزرگان شعر پارسی بود که سعدی چندین نوبت برای دیدار وی به بیرجند رهسپار شد. در بسیاری از اشعار حافظ و دیگر شاعران بنام ایران می‌توان ایده گرفتن از اشعار حکیم نزاری را ملاحظه کرد.

نشانی: میدان شهدا، خیابان حکیم نزاری

  بند دره
بند دره بزرگ‌ترین بند کوهستان بیرجند است که در میان رشته کوه باقران در جنوب بیرجند واقع است و در دوره قاجار ساخته شده.

نشانی: انتهای خیابان مدرس، پنج کیلومتری جنوب شهر بیرجند
برگرفته از سایت برترین هانوشته شده توسط علی رضارضائی شهرستانک در 91/8/22:: 7:56 صبح و ساعت


مطالب پیشین
دربارهلوگوی ماجستجو


پیام نگار شهرستانک
نام شما
ساکن کجا هستید؟
پیام شما
پیام های شما
پیام های ارسالی شما

مدیروب:
با سلام وضمن عرض تسلیت ایام سوگواری ابا عبداله الحسین(ع) بدینوسیله از کلیه دوستان دعوت میشود ضمن شرکت در مراسم عزیمت هیات صاحب الزمانی (ع) شهرستانک به روستای عیلکی در روز جمعه ودیگر مراسم هیات در ایام محرم عکسها وکلیپ های زیبای خویش را به ادرس ایمیل مدیر وب ارسال تا در سایت قرار گیرد.با تشکر
مرتضوی:
لبیک یا حسین (ع) / با اهدای سلام و احترام : بدینوسیله به اطلاع عموم همشهریان گرامی می رساند ، روز جمعه مورخ 93/8/9 مصادف با ششم محرم الحرام ، هیات متحده صاحب الزمانی (عج) شهرستانک قصد عزیمت به روستای عیلکی را دارد لذا از کلیه علاقه مندان دعوت می شود در این مراسم با شکوه شرکت فرمایند . با تشکر : اجرکم عند الله
مرتضوی:
السلام علیک یا ابا عبد الله (ع) ، مهر تو را به عالم امکان نمی دهم / این گنج پر بهاست من ارزان نمی دهم / گر انتخاب جنت و کویت به من دهند / کوی تو را به جنت و رضوان نمی دهم / نام تورا به نزد اجانب نمی برم / چون اسم اعظم است به دیوان نمی دهم ، فرا رسیدن ماه محرم ، ماه عزای سرور و سالار شهیدان آقا ابا عبدالله الحسین (ع) و یارانش را به عموم مسلمین به ویژه همشهریان گرامی تسلیت عرض می کنم .
مرتضوی:
از مدیر محترم جناب آقای رضایی بابت ایجاد تصاویر بسیار زیبای محرم در وبسایت صمیمانه سپاسگزاریم .اجرکم عند الله
گل آقا:
با سلام خدمت شما وعلی الخصوص دوستان جدیدمون.آقای مرادی و سالار ،خیلی خوش آمدین.قدم شماورچش.فکرکنم سرآقای مدیر شلوغه که وبلاگو بروزرسانی نمیکنه.سالار جون باز دهه ولایت رو تبریک میگی !نکنه نفوذی باشی!این حرفا که اینجا میزنیم بین خودمون بمونه!هنوز نیامده نیش و کنایه میزنی،ای شیطون ،حرفای خوب خوب بزن تا کلاهمون توهم نره.آقای مرتضوی که برامون نحوه مراسم توت خوری رو توضیح ندادند فکر کنم میخوان این هفته در نشست براکوه+یک ایالت روبیات برا همه توضیحش بدن،خلاصه رفیقتم مهدی جون.
سالار از بیرجند:
نیش عقرب نه از ره کین است اقتضای طبیعتش این است . تقدیم به...
مرتضوی:
نازد به خودش خدا که حیدر دارد / دریای فضائلی مطهر دارد همتای علی نخواهد آمد والله / صد بار اگر کعبه ترک بردارد پیشا پیش عید غدیر خم را به همه مسلمین به خصوص همشهریان گرا می تبریک عرض می کنم
صحرا:
زندگی بوم نقاشی است رنگ هایی به روی صورت من رنگ هایی که روی صورت توست در هیاهوی این رنگ ها باید گفت عزیز دل حواست باشد بعض از رنگ ها به هیچ عنوان از صورت تو پاک نخواهد شد
علی مرادی از زاهدان:
سلام به تمام شهرستانکی های عزیز تا مدت کوتاه دیگری محرم میاد خوبه که سایت هم حال وهوای محرم بگیره.با تشکر از مدیر محترم سایت
سالار از بیرجند:
با سلام و احترام : دهه ولایت و بصیرت رو به همه مسلمین جهان به ویژه همه شهرستانکی های عزیز و گرامی در اقصی نقاط میهن اسلامی تبریک عرض می کنم
مرتضوی:
با سلام و احترام وتبریک اعیاد قربان و غدیر : 1 - سنگ فرش کف کوچه ها از مقابل زینبیه در حال انجام است 2 - نشست معتمدین و دهیاران و شوراها ی اسلامی منطقه براکوه 25 مهر ماه 93 روستای روبیات
گل آقا:
سلام رفقا.نکنه قهرین که پیام نمیزارین،یا درگیر مدرسه هستین؟شروع سال تحصیلی جدید رو تبریک میگم وسالی پراز موفقیت رو براتون آرزو میکنم.قابل توجه اون ناظمهایی که گوشی بچه هارو میگیرن،مگه شما عقده گوشی دارین؟نکنه زورتون میاد که بچگیهاتون بجای گوشی با قوطی شیرخشک ونخ بازی میکردین؟
شیوا:
سلام به همه دوستان. ضمن عرض خسته نباشید خدمت مدیریت محترم میخواستم بگم که عکسی که برای بالای وبلاگ انتخاب کردید قشنگه ولی اگه یه عکس با کیفیت تر بزارین بهتره. دوستان چند تا عکس جدید از شهرستونک بفرستین بحثای سیاسی رو بیخیال شین.اول از همه هم نویسنده های عزیز دست به کار شن
صحرا:
باران نماد تمامباران نماد تمام زیبایی هاست و خداوند خالق عشق است در فصل خشکسالی دلها ... راستی ، یادمان باشد باران ، از نزدیکی خـــدا می آید
سیدهادی از بیرجند:
سلام به همه شهرستونکیهای عزیز علی الخصوص گل آقا که خودشو معرفی نمیکنه تا ما بشناسیمش.گل آقا زحمت میوفتی برات مربا میارم
گل اقا:
سلام آقاسید هادی.درخت به شما امسال خوب به کرده ،تنهایی خوب نیست،چندتایی به ما بدین تا مرباش کنیم.من با شهرستانکیها دیگه حرفی ندارم ،حسینیه رکات با ده خانوار دوماهه ساخته خواهد شد آنوقت شما با صد خانوار هنوز .... در چشم انداز 1400 اداره اوقاف باید براش بودجه اختصاص بده.بپا چشم نخورین
گل اقا:
از آقای مرتضوی درخواست داشتم تا نحوه برگزاری مراسم توت خوری که با اساتید دانشگاه بیرجند در محل رضاشم داشتند رو برای ما توضیح بدند.اگه بشه یه نسخه ازش رو به یونسکو بفرستین تا در فهرست آداب و سنن جهانی قرار گیرد.با سپاس از حرکت فرهنگی ایشان.
علی مرادی شهرستانک از زاهدان:
سلام خیلی ممنونم که با این سایت عالی موجب دلگرمی وشادی ما میشین. گل اقا:
با سلام .باتوجه به اینکه این هفته قرار است یک گروه جهادی جهت دیوارچینی زینبیه به شهرستانک اعزام شود از تمام همشهریان درخواست میکنم هرچه در توانشان دارند به حساب زینبیه واریز نمایند تا به یاری اول خدا و دوم همت والای شما ،کار ساخت وساز تعطیل نشود .و به امید خدا برای محرم امسال طبقه فوقانی آماده شود.یا علی مدد .بسم ا...
گل اقا:
ناگفته نماند از زحمات دهیار خوب و مرد همیشه در صحنه تمام امور اعم از امور اجرایی و حضور پر رنگ در ساخت زینبیه تشکر ویژه می نمایم .اگر چه مزدی که صاحبخانه به ایشان میدهد بسیار فراتر از زحمات ایشان است.خوشابه سعادت ایشان.
مدیر:
پیام های توهین آمیز عمومی نخواهد شد .قابل توجه جناب سوسنک
گل آقا:
اگه کسی نظری ،نتقادی نداره وهمه چی بر وفق مراده دیگه منم وارد وبلاگتون نمیشم مثل اینکه همه از گل وبلبل راضی هستند.بای برای همیشه.
گل آقا:
دوستان مژده :نشست گروه براکوه+یک ، روز جمعه یادتون نره .قراره نهار با نوشابه هم بدند.


شورا
شورای اسلامی شهرستانک
تماس با ما


اوقات شرعی به افق شهرستانک


اخرین خبرصفحه اصلی | پست الکترونیک | اضافه به علاقه مندی ها | ذخیره صفحه | لینک آر اس اس | طراح قالب


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به وبلاگ شهرستانک دیار کهن می باشد.
Online User